Články

Slovenská evanjelická jednota blahoželá blogerovi Jánovi Benčíkovi, dlhoročnému pracovníkovi TRANOSCIUS a.s. k udeleniu ocenenia: “Biela vrana”, za jeho vytrvalú činnosť pri odkrývaní extrémistických síl v spoločnosti.

 

BRATISLAVA. Kým ružomberský dôchodca Ján Benčík nezačal publikovať svoje blogy, extrémisti si mysleli, že môžu verejne písať, čo chcú a zaujme to len okruh ich kamarátov a fanúšikov.

Zrazu sa však ich názory dostali na verejnosť a mnohým z nich sa to prestalo páčiť. Svoje profily na sociálnych sieťach zamkýnali, svoje vyjadrenia mazali a k niektorým sa ani nepriznávali.

„Oni sa teraz maskujú, už si nespomínajú na svoje gardistické uniformy a vyjadrenia za hranicou zákona. Hovoria o slobode slova a sami chcú cenzurovať internet, ovládnuť tlač a rozhodovať o tom, čo bude v múzeách,“ hovorí Benčík.

Už dva roky systematicky monitoruje a rozkrýva správanie slovenských neonacistov, extrémistov, konšpirátorov a žoldnierov bojujúcich na Ukrajine. Zbiera stopy, ktoré po sebe zanechávajú na webe a publikuje ich.

Bloger Benčík: Napísať, že by prezidenta zastrelili, je súčasťou ich bontónu

Čelil už aj vyhrážkam smrťou od jedného z proruských žoldnierov bojujúcich v Donecku na Ukrajine. Dostal od neho fotku náboja s jeho menom.

Dúfam, že to aspoň niekomu otvorí oči a ľudia uvidia ich pravú tvár.

BLOGER JÁN BENČÍK

 

Za svoje systematické monitorovanie extrémistov aj napriek vyhrážkam získal Ján Benčík ocenenie Biela vrana.

„Som za to vďačný a beriem to aj s istou pokorou, pretože na Slovensku je množstvo ľudí, ktorí by si to zaslúžili za svoju odvahu a za to, čo robia,“ povedal Benčík.

Aj vďaka jeho práci sa verejnosť mohla dozvedieť, že poslanci Mariana Kotlebu síce nemajú radi označovanie za extrémistov, ale popri tom šíria neonacistické symboly, vychvaľujú Hitlera a spochybňujú holokaust.

„Dúfam, že to aspoň niekomu otvorí oči a ľudia uvidia ich pravú tvár,“ povedal Benčík.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:Bielymi vranami sa stali utečenkyňa, pracovníčka charity, bloger a učiteľka

Čítajte viac: http://domov.sme.sk/c/20385887/bloger-ktory-vystrasil-extremistov.html#ixzz4QZq9ddOj

Komentáre sú uzavreté.